دانستن پاسخ این سؤال که افراد سالم دارای چه خصوصیاتی هستند باعث می شود تا سه نفع عمده به ما برسد :

الف) می توانیم با دانستن ویژگی های فرد سالم و الگو برداری از این ویژگیها ، گام مؤثری را در جهت سلامت روان و تکامل برداریم .

ب) این آگاهی می تواند کمک کند تا اگر چنین ویژگیهایی را در خود داریم آنها را بشناسیم و اجازه ندهیم رفتار نامناسب دیگران در عکس العمل با این ویژگیها ، باعث تزلزل آنها در ما شود .

ج) آگاهی داشتن از ویژگیهای افراد سالم باعث می شود تا با مشاهده شخصی که این ویژگیها را نشان می دهد او را مورد تمسخر یا ملامت قرار ندهیم .

 


این مورد برای والدین و مسئولان تعلیم و تربیت کاربرد بیشتری دارد برای یافتن خصوصیات منحصر به فرد افراد سالم، روانشناس بزرگ «آبراهام مازلو» پژوهشی در مورد عملکرد بسیاری از نوابغ و مشاهیر نامدار دنیا به عمل آورده است که مهمترین آنها بشرح زیر است :

1- افراد سالم خود و طبیعت را بدون نگرانی و شکایت می پذیرند آنان طبیعت بشری را همانطور که هست می بینند نه آنطور که دلشان می خواهد یا نیاز دارند باشد . ( راضی اند)

2- این افراد عموماً از ناشناخته ها نمی هراسند احساس ناامنی نمی کنند ،آنان ناشناخته را می پذیرند، در مواجهه با آن آرامش خود را از دست نمی دهند .( نترس)

3- افراد سالم در ارتباط با پذیرش خود و دیگران :

الف- حالت تدافعی ندارند و برای حفظ خود ماسک به چهره نمی زنند و نقش بازی نمی کنند . (یک رنگند)

ب- از ظاهرسازی دیگران دلزده و منزجر می شوند .

4- افراد سالم تمایل دارند با کسانی ارتباط داشته باشند که اجازه دهند او (فرد سالم)رفتاری خودانگیخته تر ، ساده تر و طبیعی تر داشته باشد . ( راحتند)

5- در مقابل بحرانهای زندگی،حوادث ناگوار،محرومیتها،تهدیدها و سختی ها، مقاوم و پایدارند و می توانند در موقعیت هایی که دیگران را به سوی خودکشی می کشاند آنها آرامش نسبی خود را حفظ کنند .(‌مشکلات را چیزیش نمی گیرند)

6- انسان سالم خوش اشتهاست ،خوب می خوابد ، از عشق ورزی لذت می برد و با دنیا چون و چرا نمی کند که چرا چنین است و طور دیگری نیست.( خودمونی ترش: نق نمی زنند )

7- ظرفیت اعجاب آوری برای تحسین زیباییهای ساده زندگی دارد . در مقابل این زیباییها و تجربیات ساده زندگی به وجد می آید ، حیرت می کند و لذت می برد . (مثلا به راحتی با شنیدن آواز یک پرنده ذوق می کنند.)

8- عمدتاً در برابر نوع بشر مهربانی و همدردی عمیقی نشان می دهد و موجودیت انسانها را به رسمیت می شناسد. از این رو در آنان اشتیاق راستینی برای کمک به نوع بشر دیده می شود .(یعنی دست خیر دارند)

9- نسبت به افراد عادی روابط محکمتر و عمیقتری با انسانها دارند . آنان در روابطشان از عشقی عظیمتر برخورداند و با شناختی کاملتر و بهتر می توانند مرزهایی که آنها را از دیگران جدا می سازد ، بی رنگ کنند . در ارتباط هایشان ساده و صمیمی بنظر می رسند.( همان اصطلاح عامیانه خودمان که می گوییم "طرف خاکی یه".)

10-دارای جاذبه ای هستند که موجب می شود عده ای تحسین کننده ، دوست و حتی مرید و ستایشگر داشته باشند .(طرفدار زیاد دارند)

11-آنان می توانند با هر فرد شایسته ای بدون در نظر گرفتن طبقه،تحصیلات،اعتقادات یا نژاد و رنگش رفتار دوستانه ای داشته باشند. در واقع آنان حتی از این تفاوتها که برای مردمان عادی سخت آشکار و مهم است اطلاعی ندارند . ( کلاس نمی گذارند)

12-آنان از هر کس که بتواند چیزی به آنان بیاموزد درس می گیرند و اهمیتی به خصوصیات دیگر او نمی دهند .( زرنگند)

13-در تشخیص بین خیر و شر دچار مشکل نیستند، به شدت اخلاقی هستند و معیارهای روشن و صریح اخلاقی دارند در واقع درستکارانی هستند که از نادرستی روگردانند . (ساده و روراستند)

14-محتاج خوشگذرانی نیستند اما به هنگامی که موقعیتی پیش آید از آن دریغ نمی کنند . (قانع اند)

15-مردان سالم بیشتر مجذوب هوش ،قدرت و شایستگی همسران خود می شوند.( خانواده دوستند یا کمی شورش کنیم زن ذلیلند)

16-برای شخص مورد احترام، شأنی پایدار قائل هستند و این نه تنها در مورد بزرگسالان بلکه در رابطه با کودکان نیز صادق است . فرد سالم برخلاف دیگران با کودکان براساس احترامی راستین رفتار می کند .( چون خودش آدم محترمی یه به همه احترام می گذارد)

17-افراد سالم قادرند در عین حال که خصوصیت اجتماعی بودن را در نهایت کمال نشان می دهند در موقعیتی دیگر بسیار منزوی هستند ، به عبارت دیگر این دو خصوصیت باهم در یک فرد جمع هستند . (متعادلند)

18-آنان دارای هوشی استثنایی اند که حقیقت و واقعیت را بطور مؤثری نسبت به مردمان عادی درک می کنند . (درک بالایی دارند)

19-آنان از باهم بودن شادی ژرفی را نصیب خود می کنند با این همه با دیدی فیلسوفانه یک جدایی طولانی یا مرگ را امری معقول می دانند . همان ضرب المثل هرچه پیش آید خوش آید.

20-آنان دنیا را همانطور که هست ادراک می کنند و با ترسها ،اضطرابها ،آرزوها، اعتقادات شخصی یا براساس قشر اجتماعی خود به دنیا نگاه نمی کنند. (نگاه ساده وبی تکلفی دارند)

21-افراد سالم حدود آشکار سنت مرسوم در انتخاب لباس، خوراک،شیوه بیان و رفتار را رعایت می کنند ولی با این همه آنها واقعاً محافظه کار نیستند و مطمئناً نمی توان آنها را پیرو مد یا خودآرا نامید . (تو لباس پوشیدن و خوردن و حرف زدن معمولی اند)

22-به سختی می توان اشخاص سالم را شورشی ، به مفهوم تند و تیز آن نامید . اینان هیچگونه بی تابی نمایان یا ناخشنودی مزمن و دیرینه به فرهنگ غالب نشان نمی دهند و در خیال تغییر فوری آن نیستند اگرچه اغلب به قدر کافی طوفان خشمشان را نسبت به بی عدالتی اجتماعی نمایان می سازند . (سازگارند)

23-در نهایت ، انسانهای سالم می توانندبا داشتن صفات خوب و ممتاز، کاستیهای بشری بسیاری داشته باشند ،گاه احمقانه رفتار کنند . (مثل بهلول) با توجه به ویژگی های فوق شما چقدر سالم هستید؟