هر گروه خونی چه غذایی بخورد؟

  به طور کلی گروه خونی یکی از نشانه‌های مهم ژنتیکی در افراد محسوب می‌شود که به نوعی تعیین‌کننده عملکرد سیستم بیوشیمیایی بدن به شمار می‌رود.

 


تحقیقات نشان می‌دهد ارتباط نزدیکی میان گروه خون افراد و شانس احتمال ابتلابه بیماری‌هایی مانند مشکلات قلبی، عروقی، دیابت، سرطان، بیماری‌های خودایمنی مانند ام‌اس و آلرژی وجود دارد. از طرف دیگر به عقیده محققان، نوع گروه خونی با رژیم غذایی نیز مرتبط بوده و مصرف برخی گروه‌های غذایی در افراد با گروه خونی متفاوت سازگارتر هستند. چرا که افراد با گروه‌های خونی مختلف، نمی‌توانند برخی گروه‌های غذایی را هضم و جذب کرده و اختلال در سیستم گوارشی آنها باعث ایجاد عوارضی مانند تپش قلب، ابتلا به سندرم تحرک‌پذیر روده و ... می‌شوند.

گروه خونی O

گروه خونی درصد زیادی از افراد O بوده و این نوع، قدیمی‌ترین گروه خونی محسوب می‌شود. عملکرد سیستم گوارشی در افراد با گروه خونی O رضایت‌بخش است. مصرف موادغذایی پروتئینی به ویژه گوشت قرمز همراه با سبزی‌جات و میوه برای سلامتی این افراد مفید محسوب می‌شود. در افراد با گروه خونی O، هضم و جذب کربوهیدرات‌ها به سختی انجام می‌گیرد و باید در وعده‌های غذایی به میزان کمی مصرف شود. تحقیقات نشان می‌دهد، هضم رژیم‌های غذایی حاوی گندم و گلوتن برای این افراد مشکل است و بهترین رژیم غذایی برای این افراد، الگوهای غذایی سرشار از پروتئین حیوانی، سبزی‌جات با حداقل کربوهیدرات و لبنیات است.

کمتر از پنج درصد از افراد دارای گروه خونی AB هستند. موادغذایی که هضم و جذب آنها برای گروه‌های خونی A و B مشکل است، برای این افراد نیز باعث اختلال عملکرد دستگاه گوارش می‌شود

 

در افرادی که گروه خونی O دارند، ترشح اسید هیدروکلریک به میزان زیادی بوده و از این رو هضم موادغذایی پروتئین به خوبی انجام می‌شود. از طرف دیگر به علت این‌که در سیستم گوارشی این افراد اسید قابل توجهی ترشح می‌شود بهتر است از مصرف موادغذایی حاوی کافئین خودداری کنند؛ چراکه مصرف کافئین باعث افرایش ترشح اسید معده شده و احتمال ابتلابه زخم معده را به ویژه در افرادی که تحت استرس و فشارهای عصبی هستند، افزایش می‌دهد. نوشیدن چای سبز به جای مصرف قهوه، کمک مؤثری به سلامت این گروه از افراد خواهد کرد. کندی متابولیسم و کم‌کاری تیروئید در افراد با گروه خونی O شایع است. از این رو پیروی از رژیم‌های غذایی‌ای که به افزایش سرعت متابولیسم کمک می‌کند، مؤثر خواهد بود. موادغذایی دریایی و یددار باعث بهبود عملکرد غده تیروئید خواهد شد. بهترین ورزش‌ها برای افراد با این نوع از گروه خونی، پیاده‌روی، ایروبیک و ورزش‌هایی است که به افزایش ضربان قلب کمک می‌کند. مصرف موادغذایی مانند ذرت، لوبیا، عدس، کلم، دانه آفتابگردان، برگ خردل، آرد سفید و شکر در این افراد باعث اضافه‌وزن خواهد شد. از طرف دیگر، مصرف موادغذایی دریایی، گوشت قرمز و سبزی‌جات برگ‌تیره مانند بروکلی و اسفناج در کاهش وزن آنها مؤثر است.

 

تحقیقات نشان می‌دهد افراد با گروه خونی O بهتر است رژیم‌های غذایی مانند دانه بادام زمینی، عدس، روغن ذرت و روغن دانه آفتابگردان، لبنیات پرچرب، آووکادو، بادمجان، زیتون، سیب‌زمینی، پرتقال، هندوانه، نارگیل، توت‌فرنگی، ادویه‌هایی مانند دارچین، فلفل سیاه، سرکه سیب و چای سیاه را محدود کنند.

گروه خونی A

 

افراد با گروه خونی A، سیستم گوارشی حساسی داشته و این افراد قادر به هضم پروتئین‌های حیوانی نیستند. تحقیقات نشان می‌دهد، گروه خونی اکثر افراد گیاه‌خوار، گروه A است؛ چرا که هضم لبنیات نیز در این افراد مشکل است و آنها نسبت به لاکتوز مقاوم نیستند.

سبزی‌جات و حبوبات حاوی پروتئین‌های گیاهی، مغذی‌ترین و مؤثرترین غذا برای این افراد به شمار می‌روند. همچنین در این گروه از افراد، اسید هیدروکلریک معده به میزان کافی ترشح نمی‌شود و به عقیده محققان باید از مصرف گوشت‌های نمک‌سود و دودی که در آن از نیترات سدیم استفاده می‌شود، پرهیز کنند. مصرف بیش از حد پروتئین حیوانی و لبنیات باعث اختلال در سیستم هضم شده و احتمال ابتلا به سرطان معده را در افراد افزایش می‌دهد؛ چرا که مصرف این گروه از موادغذایی باعث بازجذب باکتری‌های سمی به بافت‌ها و ماهیچه‌ها شده و مشکلاتی را در دستگاه هضم و جذب به وجود می‌آورد. از طرف دیگر میزان ناکافی اسیدهیدروکلریک در معده باعث می‌شود ویتامین B12 از موادغذایی به خوبی جذب نشود. از این رو این افراد بیشتر در معرض ابتلا به کم‌خونی قرار دارند. متخصصان، مصرف مکمل‌های حاوی ویتامین B12 که دارای آنزیم‌های جذب مانند بتانین است را توصیه می‌کنند. بتانین با افزایش میزان اسید هیدروکلریک در معده، عمل جذب ویتامین B12 را افزایش می‌دهد. بهترین ورزش برای افراد با گروه خونی A کوهنوردی، یوگا و گلف است. این ورزش‌ها باعث کاهش استرس در این افراد می‌شود. مصرف گوشت قرمز، لوبیا چشم بلبلی، لبنیات، گندم، شکر و آرد سفید افزایش وزن را برای افراد با گروه خونی A به همراه خواهد داشت. همچنین بذر کتان، زیتون، سویا، آناناس و سبزی‌جات برگ‌تیره رژیم غذایی مؤثری برای کاهش وزن محسوب می‌شود.

گروه خونی B

سیستم گوارش افراد با گروه خونی B عملکرد مناسبی دارد و قدرت جذب بسیاری از گروه‌های غذایی را دارد. اما به عقیده متخصصان تغذیه، این افراد بهتر است مصرف ذرت، عدس، بادام زمینی و کنجد را در رژیم غذایی خود محدود کنند؛ چرا که باعث افزایش وزن خواهند شد. از طرف دیگر مصرف موادغذایی‌ای جون جوانه گندم همراه با گلوتن، افت سریع قندخون را در آنان به دنبال خواهند داشت. مصرف سبزی‌جات برگ‌تیره، گوشت قرمز (گوشت بره)، گوشت بوقلمون، لبنیات کم‌چرب، تخم‌مرغ، موادغذایی دریایی، به ویژه ماهی‌های اقیانوس مانند سالمون و بذر کتان برای این گروه از افراد در رژیم‌های لاغری مفید خواهد بود. گفتنی است این افراد بهتر است مصرف موادغذایی مانند جوانه گندم، نوشابه‌های گازدار، بلوط، آووکادو، زیتون سیاه و فلفل را محدود کنند.

گروه خونی AB

کمتر از پنج درصد از افراد دارای گروه خونی AB هستند. موادغذایی که هضم و جذب آنها برای گروه‌های خونی A و B مشکل است، برای این افراد نیز باعث اختلال عملکرد دستگاه گوارش می‌شود. آنزیم‌های هضم موجود در مکمل‌ها، کمک فراوانی به بهبود عملکرد سیستم جذب در این افراد خواهد کرد. گوشت قرمز، گوشت مرغ، اردک، غذاهای دریایی مانند سالمون دودی شده، میگو، پنیر (پارمسان) دانه کدوحلوایی، لوبیا چشم بلبلی، آووکادو، ذرت، زیتون سیاه، فلفل، انبه، موز، پرتقال و انار بهتر است در رژیم غذایی این افراد محدود شود.

منبع :خبرآنلاین