هرکدام از ما در برابر اعمال و رفتارمان مسئولیم وتمام اعضا وجوارح ما هم امانتی هستند که بالاخره روزی از انها سئوال خواهد شد. لذا برای داشتن زندگی بهتر بایستی با همه توان ودانشمان از آنها حفاظت نماییم. کافی است یک روز یا یک هفته را با سرماخوردگی سپری نماییم تا آسیب آن به خود؛خانواده و محیط کار وارد شود وهزینه های مختلفی مادی و غیر مادی از هزینه های دارویی گرفته تا کاهش بهره وری به مجموعه خانواده وسازمان وارد شود.در فصل سرد، سرماخوردگی و سرفه شیوع پیدا می‌کند. اگر می‌خواهید با روش‌های طبیعی خود را از سرماخوردگی مصون نگه دارید و از بخور نخور های مختلف در دوران سرماخوردگی کلافه می شوید به این چند نکته به نقل از «Prevent» توجه کنید.

 


آجیل

  * برای به دست آوردن انرژی فوری و ایجاد گرما در بدن؛ گردو، زردآلو، کشمش و میوه‌های خشک میل کنید. این نوع میوه‌ها رطوبت پوست را حفظ می‌کند و در نتیجه مشکل خشکی پوست برطرف می‌شود.

  * برای تقویت سیستم ایمنی بدن، روزی 2 تا 3 حبه سیر قبل از غذا بخورید. 

 * چای سبز، علاوه بر ایجاد نشاط، گلودرد را برطرف می‌کند.

 * ویتامین C یکی از بهترین تقویت کننده‌های سیستم ایمنی بدن است. بنابراین مواد غذایی طبیعی غنی از ویتامین c را به رژیم غذایی خود اضافه کنید.

 * مواد غذایی غنی از فیبر مانند آناناس را به رژیم غذایی اضافه کنید تا علاوه بر بهبود عملکرد گوارش، التهاب روده نیز کاهش پیدا کند.

اگر از سرفه های شدید رنج می‌برید، هر یک ساعت یک قاشق مرباخوری دم کرده آویشن مصرف کنید

 * برای ایجاد احساس آرامش و رهایی از اضطراب، کمی روغن استوخودوسرا روی گردن و مچ دست بمالید.

  

هویج و گوجه فرنگی

 

* آب گوجه فرنگی نه تنها سرشار از ویتامین c است بلکه حاوی آنتی‌اکسیدان نیز می‌باشد.

 

* بتاکاروتن موجود در هویج، سردرد را برطرف می‌کند.

 * اگر از سرفه های شدید رنج می‌برید، هر یک ساعت یک قاشق مرباخوری دم کرده آویشن مصرف کنید.

 * عطسه‌های مکرر باعث خون‌ریزی بینی می‌شود. کمی سبزی حاوی ویتامین k به رژیم روزانه خود اضافه کنید تا خون در محل زخم زودتر لخته شود.