افکار مثبت می‌تواند سبب تقویت قدرت ایمنی بدن شود. شاید این مطلب غیرواقعی به نظر برسد، اما محققان دریافتند هر وقت فکری مثبت داشته و خوشبین‌تر باشیم، سیستم ایمنی، قوی‌تر عمل می‌کند.

جام جم: یکی از شیوه‌های موثر برای مقابله با بیماری‌ها، تقویت سیستم ایمنی بدن است. در حقیقت تقویت این سیستم، روشی موثر برای حفظ سلامت است. اما برای این کار بهتر است نکاتی را در نظر داشته باشید تا از بروز بیماری‌های مختلف نیز پیشگیری شود.

استرس را کاهش دهید

متخصصان همگی اعتقاد دارند استرس به میزان کم نه تنها طبیعی است، بلکه حتی برای انجام کارها ضروری نیز خواهد بود؛ اما وقتی میزان استرس بیشتر شود و شرایطی غیرعادی فراهم سازد، باید فکری به حالش کرد. در حقیقت حضور و هجوم همیشگی استرس می‌تواند سلامت شما را با خطری جدی روبه‌رو کند به طوری که طبق نتایج مطالعات صورت گرفته در این زمینه استرس بیش از حد، باعث تضعیف قدرت ایمنی بدن می‌شود.

روابط اجتماعی را نادیده نگیرید

همه می‌دانند داشتن دوست و همراه شدن با آنها تا چه حد مفید است. اما آیا این را هم می‌دانید که این دوستان به سلامت شما کمک می‌کنند؟ مطالعه‌ای که بتازگی در این زمینه انجام گرفته است، مشخص کرده افرادی که در زندگی اجتماعی‌شان روابطی قوی دارند، 50 درصد بیشتر از دیگران از تضعیف سیستم ایمنی بدن نجات می‌یابند.

نگرش مثبت در تقویت سیستم ایمنی موثر است

افکار مثبت می‌تواند سبب تقویت قدرت ایمنی بدن شود. شاید این مطلب غیرواقعی به نظر برسد، اما محققان دریافتند هروقت فکری مثبت داشته و خوشبین‌تر باشیم، سیستم ایمنی، قوی‌تر عمل می‌کند.

همچنین آنها تاکید می‌کنند تا می‌توانید بخندید تا سیستم ایمنی بدنتان تقویت شود. محققان می‌گویند افرادی که از ته دل و با صدای بلند می‌خندند، سیستم ایمنی بدن‌شان قوی‌تر عمل می‌کند.

البته آنها هنوز به مطالعات بیشتر و کامل‌تری نیاز دارند تا مطمئن شوند خنده می‌تواند احتمال بروز بیماری را کاهش دهد؛ ولی در هر صورت، خندیدن در کنار هزاران اثر مثبتی که دارد می‌تواند سیستم ایمنی بدن را نیز تقویت کند.

از آنتی‌اکسیدان‌ها غافل نشوید

خوردن مقدار زیادی میوه و سبزیجات تازه به شما کمک می‌کند آنتی‌اکسیدان‌های مورد نیاز را دریافت کنید. وجود این مواد در غذاها سبب می‌شود احتمال بروز بیماری‌هایی مانند سرطان ‌کاهش یابد. بنابراین بهتر است مقدار مصرف این مواد را افزایش دهید. برای این کار می‌توانید از میوه‌ها و سبزیجات با رنگ‌های مختلف مانند پرتقال، فلفل سبز، کلم بروکلی، کیوی، توت فرنگی، هویج، طالبی، زردآلو و... استفاده کنید.

ویتامین‌ها را به رژیم خود اضافه کنید

اگر احساس می‌کنید رژیم غذایی شما فاقد مواد غذایی مورد نیاز است، بهتر است با مشورت پزشک از ویتامین‌ها استفاده کنید. مصرف مقدار کافی و همیشگی این ویتامین‌ها باعث می‌شود سیستم ایمنی بدن تقویت شود و در نتیجه احتمال بروز بیماری‌ها کاهش یابد. البته مصرف برخی از مواد غذایی و ویتامین‌ها مانند A، C،D، E، روی و منیزیم نیز به طور خاص برای تقویت سیستم ایمنی بدن اهمیت دارد.

برخی غذاها فقط کالری دارد؛ مراقب آنها باشید

بعضی از مواد غذایی مانند انواع غذاهای آماده، ساندویچ‌ها، نوشابه‌ها و برخی شیرینی‌ها معمولا حاوی ویتامین، فیبر یا دیگر مواد مغذی نیستند. البته نباید از وجود مواد شیمیایی و مضر موجود در آنها نیز غافل شد. بنابراین آگاه باشید چنانچه این مواد غذایی را جایگزین میوه‌ها و سبزیجات کنید، سلامت خود را به خطر خواهید انداخت.

تحرک و فعالیت را کنار نگذارید

یکی از شیوه‌های ساده ولی مهم برای تقویت سیستم ایمنی بدن، ورزش و فعالیت بدنی است. ورزش منظم روزانه می‌تواند استرس‌های شما را کاهش دهد. البته زیاد در جستجوی ورزشی خاص نباشید؛ هر فعالیتی مانند پیاده‌روی، دویدن، شنا، یوگا یا دوچرخه‌سواری مفید است و می‌تواند به حفظ سلامت کمک کند.

خواب کافی

بدون داشتن خواب شبانه، سیستم ایمنی بدن قادر نیست برابر بیماری‌های مختلف مقابله کند. بنابراین تا جایی که ممکن است شرایطی آرام و مناسب برای خوابیدن فراهم کنید.

نیکوتین را کنار بگذارید

اگر هنوز هم عادت سیگار کشیدن را ترک نکرده‌اید، بهتر است این نکته را بدانید که سیگار کشیدن با تضعیف سیستم ایمنی بدن نیز در ارتباط است.

دائم دست‌هایتان را بشویید

یکی از ساده‌ترین راه‌ها برای مقابله با بروز بیماری‌ها و تقویت سیستم ایمنی بدن، شستن مرتب دست‌هاست. بنابراین مرتب با آب و صابون دست‌های خود را به مدت 20 ثانیه بشویید، زیرا با این کار از بروز بیماری‌های مختلفی پیشگیری خواهید کرد.