حفاظت از بدن با مواد غذایی

آویشن: دو مرتبه در روز

عصاره‌ی گیاه اکیناسه پورپورا و همچنین گیاه جینسینگ برای تقویت سیستم ایمنی بدن بسیار مفید است اما آویشن دم دست‌ترین و موثرترین گیاه برای تقویت این سیستم می‌باشد.

این گیاه معطر مورد علاقه‌ی مادربزرگ‌ها تقویت کننده است یعنی به خوبی بدن را تقویت می‌کند.

برای این که زمستان را به سلامت به پایان برسانید و از ویروس‌ها در امان باشید برای هر فنجان آب جوش یک قاشق چای‌خوری آویشن دم کنید و هر روز دو مرتبه بنوشید.

 ماستهر روز ماست بخورید

فلور روده از میلیون‌ها باکتری تشکیل شده است که ما را از میکروب‌ها دور می‌سازند. پروبیوتیک‌ها وضعیت و کیفیت این فلور را بهتر می‌کنند. البته هنوز یافته‌های علمی این گفته را به طور کامل تایید نمی‌کند. اما در هر صورت بهتر است که فلور روده در وضعیت بهتری قرار گیرد. برای همین کافی است که روزانه ماست و فیبرهای گیاهی میل کنید. این مواد غذایی حاوی پربیوتیک‌هایی هستند که باکتری‌های محافظ را تغذیه می‌کنند.

برای جذب فیبر بیشتر سیب و گلابی را با پوست میل کنید. البته توجه داشته باشید این پوست میوه عاری از آفت کش‌های صنعتی باشد.

 مواد غذایی صنعتی ممنوع

در جوامع امروزی که سیطره‌ی فست‌فودها در همه جا گسترده شده است مردم علاقه‌ی زیادی به مصرف این قبیل مواد غذایی نشان می‌دهند که متأسفانه بخش زیادی از ویتامین‌ها و املاح معدنی خود را از دست داده و ارزش غذایی پایینی دارند. نتیجه این می‌شود که سیستم ایمنی بدن با مشکل مواجه می‌شود و قدرت لازم را برای مقابله با میکروب‌ها و بیمارها را از دست می‌دهد. به علاوه این قبیل مواد غذایی اضافه وزن زیادی به همراه دارد. فست‌فودها و غذاهای صنعتی را تحریم و خیال خودتان را راحت کنید!

 مکمل غذایی

 زنده باد ویتامین‌ها

ویتامین C برای تقویت سیستم ایمنی بدن لازم و ضروری است. به جای مصرف قرص‌های جوشان ویتامین به سراغ میوه و سبزیجات بروید.

توصیه می‌کنیم روزانه کیوی، مرکبات، کلم، فلفل دلمه‌ای، گوجه فرنگی و ... میل کنید زیرا این مواد غذایی سرشار از ویتامین C و لیکوپن هستند که سیستم ایمنی بدن را تقویت می‌کنند.

 روی را دریابید

یکی از مهم‌ترین عناصر برای سیستم ایمنی بدن روی یا همان زینک است. برای تقویت سیستم دفاعی بدنتان مواد غذایی سرشار از روی را فراموش نکنید.

موم عسل

 عسل و موم عسل (پروپولیس) : ضدعفونی کننده

برای ضدعفونی کردن بدن سیر بسیار مفید است و اگر بتوانید روزانه چند حبه سیر میل کنید بدنتان کاملاً ضدعفونی و قوی می‌شود.

علاوه بر این، عسل و موم عسل نیز این خاصیت را دارند. برای صبحانه روی نانتان عسل مالیده و میل کنید. به این ترتیب هم یک صبحانه‌ی خوشمزه می‌خورید و هم سیستم ایمنی بدنتان را تقویت می‌کنید.

 زود بخوابید تا میکروب‌ها مجال جولان نداشته باشند

در فصل زمستان بدن انسان در مقابل میکروب‌ها حساس‌تر و آسیب‌پذیرتر می‌شود. در این فصل تعداد گلبول‌های سفید خون نیز با افت مواجه می‌شود.

برای همین در فصل سرما مردم تمایل کمتری به کار کردن دارند و بیشتر ترجیح می‌دهند در کنار بخاری بمانند. اما بعید به نظر می‌رسد کسی در این دوره زمانه بتواند سه ماه زمستان را در خانه و زیر پتو به استراحت بپردازد. برای همین توصیه می‌کنیم شب‌ها زودتر بخوابید و از آخر هفته‌ها برای استراحت استفاده کنید. این گونه بدنتان در آمادگی بهتری قرار می‌گیرد و در مقابل میکروب‌ها بهتر عمل می‌کند.

 ورزش و ریلکسیشن را فراموش نکنید

ورزش جریان خون سلول‌های سیستم ایمنی بدن را بالا می‌برد و برای همین باعث تقویت قوای دفاعی بدن می‌شود. البته منظورمان این نیست که خودتان را خسته کنید و ورزش‌های سنگین انجام دهید. زیرا ورزش سنگین سیستم دفاعی را حساس و آسیب پذیر می‌کند. علاوه بر این استرس نیز سیستم ایمنی بدن را ضعیف می‌کند.

توصیه می‌کنیم روزانه کیوی، مرکبات، کلم، فلفل دلمه‌ای، گوجه فرنگی و ... میل کنید زیرا این مواد غذایی سرشار از ویتامین C و لیکوپن هستند که سیستم ایمنی بدن را تقویت می‌کنند

 محققان به این نتیجه رسیده‌اند که استرس شدید یا مداوم قدرت دفاعی بدن را پایین می‌آورد. برای کاهش و مقابله با استرس در کلاس‌های یوگا و ریلکسیشن ثبت نام کنید. هر فردی در حالت عادی دکتر بدن خود است. ببینید بدنتان چگونه راحت‌تر و سرحال‌تر است همان‌گونه برنامه‌ی زندگی‌تان را ترتیب دهید.

/ 2 نظر / 59 بازدید
زائرکویر

بابا ایول این همه از اطلاعات پزشکی و پیرا پزشکی و گیاه شناسی و داروشناسی اعم از طب گیاهی و دریایی و جدید و قدیم و سوزنی و ... که شما هزار ماشالله دارید !! چش نخورید ایشالله!! شما باید می رفتید یک پزشک و یک حکیم فرزانه می شدید . گرچه اگر حکیم را به معنای قدیمیش بگیریم به کسی می گویند که جامع علوم طبیعی و غیر طبیعی باشد که بحمدالله همه این علوم در شما جمع است . به هرحال استفاده کردیم . خیلی اطلاعات مفیدی بود عزیز دل برادر!

ابوالفضل

جالب بود. کمی هم به کیفیت زندگی نگاه کنم. برادر عزیزم.