ویژگیهای انسان سالم

این مورد برای والدین و مسئولان تعلیم و تربیت کاربرد بیشتری دارد برای یافتن خصوصیات منحصر به فرد افراد سالم، روانشناس بزرگ «آبراهام مازلو» پژوهشی در مورد عملکرد بسیاری از نوابغ و مشاهیر نامدار دنیا به عمل آورده است که مهمترین آنها بشرح زیر است :

1- افراد سالم خود و طبیعت را بدون نگرانی و شکایت می پذیرند آنان طبیعت بشری را همانطور که هست می بینند نه آنطور که دلشان می خواهد یا نیاز دارند باشد . ( راضی اند)

2- این افراد عموماً از ناشناخته ها نمی هراسند احساس ناامنی نمی کنند ،آنان ناشناخته را می پذیرند، در مواجهه با آن آرامش خود را از دست نمی دهند .( نترس)

3- افراد سالم در ارتباط با پذیرش خود و دیگران :

الف- حالت تدافعی ندارند و برای حفظ خود ماسک به چهره نمی زنند و نقش بازی نمی کنند . (یک رنگند)

ب- از ظاهرسازی دیگران دلزده و منزجر می شوند .

4- افراد سالم تمایل دارند با کسانی ارتباط داشته باشند که اجازه دهند او (فرد سالم)رفتاری خودانگیخته تر ، ساده تر و طبیعی تر داشته باشد . ( راحتند)

5- در مقابل بحرانهای زندگی،حوادث ناگوار،محرومیتها،تهدیدها و سختی ها، مقاوم و پایدارند و می توانند در موقعیت هایی که دیگران را به سوی خودکشی می کشاند آنها آرامش نسبی خود را حفظ کنند .(‌مشکلات را چیزیش نمی گیرند)

6- انسان سالم خوش اشتهاست ،خوب می خوابد ، از عشق ورزی لذت می برد و با دنیا چون و چرا نمی کند که چرا چنین است و طور دیگری نیست.( خودمونی ترش: نق نمی زنند )

7- ظرفیت اعجاب آوری برای تحسین زیباییهای ساده زندگی دارد . در مقابل این زیباییها و تجربیات ساده زندگی به وجد می آید ، حیرت می کند و لذت می برد . (مثلا به راحتی با شنیدن آواز یک پرنده ذوق می کنند.)

8- عمدتاً در برابر نوع بشر مهربانی و همدردی عمیقی نشان می دهد و موجودیت انسانها را به رسمیت می شناسد. از این رو در آنان اشتیاق راستینی برای کمک به نوع بشر دیده می شود .(یعنی دست خیر دارند)

9- نسبت به افراد عادی روابط محکمتر و عمیقتری با انسانها دارند . آنان در روابطشان از عشقی عظیمتر برخورداند و با شناختی کاملتر و بهتر می توانند مرزهایی که آنها را از دیگران جدا می سازد ، بی رنگ کنند . در ارتباط هایشان ساده و صمیمی بنظر می رسند.( همان اصطلاح عامیانه خودمان که می گوییم "طرف خاکی یه".)

10-دارای جاذبه ای هستند که موجب می شود عده ای تحسین کننده ، دوست و حتی مرید و ستایشگر داشته باشند .(طرفدار زیاد دارند)

11-آنان می توانند با هر فرد شایسته ای بدون در نظر گرفتن طبقه،تحصیلات،اعتقادات یا نژاد و رنگش رفتار دوستانه ای داشته باشند. در واقع آنان حتی از این تفاوتها که برای مردمان عادی سخت آشکار و مهم است اطلاعی ندارند . ( کلاس نمی گذارند)

12-آنان از هر کس که بتواند چیزی به آنان بیاموزد درس می گیرند و اهمیتی به خصوصیات دیگر او نمی دهند .( زرنگند)

13-در تشخیص بین خیر و شر دچار مشکل نیستند، به شدت اخلاقی هستند و معیارهای روشن و صریح اخلاقی دارند در واقع درستکارانی هستند که از نادرستی روگردانند . (ساده و روراستند)

14-محتاج خوشگذرانی نیستند اما به هنگامی که موقعیتی پیش آید از آن دریغ نمی کنند . (قانع اند)

15-مردان سالم بیشتر مجذوب هوش ،قدرت و شایستگی همسران خود می شوند.( خانواده دوستند یا کمی شورش کنیم زن ذلیلند)

16-برای شخص مورد احترام، شأنی پایدار قائل هستند و این نه تنها در مورد بزرگسالان بلکه در رابطه با کودکان نیز صادق است . فرد سالم برخلاف دیگران با کودکان براساس احترامی راستین رفتار می کند .( چون خودش آدم محترمی یه به همه احترام می گذارد)

17-افراد سالم قادرند در عین حال که خصوصیت اجتماعی بودن را در نهایت کمال نشان می دهند در موقعیتی دیگر بسیار منزوی هستند ، به عبارت دیگر این دو خصوصیت باهم در یک فرد جمع هستند . (متعادلند)

18-آنان دارای هوشی استثنایی اند که حقیقت و واقعیت را بطور مؤثری نسبت به مردمان عادی درک می کنند . (درک بالایی دارند)

19-آنان از باهم بودن شادی ژرفی را نصیب خود می کنند با این همه با دیدی فیلسوفانه یک جدایی طولانی یا مرگ را امری معقول می دانند . همان ضرب المثل هرچه پیش آید خوش آید.

20-آنان دنیا را همانطور که هست ادراک می کنند و با ترسها ،اضطرابها ،آرزوها، اعتقادات شخصی یا براساس قشر اجتماعی خود به دنیا نگاه نمی کنند. (نگاه ساده وبی تکلفی دارند)

21-افراد سالم حدود آشکار سنت مرسوم در انتخاب لباس، خوراک،شیوه بیان و رفتار را رعایت می کنند ولی با این همه آنها واقعاً محافظه کار نیستند و مطمئناً نمی توان آنها را پیرو مد یا خودآرا نامید . (تو لباس پوشیدن و خوردن و حرف زدن معمولی اند)

22-به سختی می توان اشخاص سالم را شورشی ، به مفهوم تند و تیز آن نامید . اینان هیچگونه بی تابی نمایان یا ناخشنودی مزمن و دیرینه به فرهنگ غالب نشان نمی دهند و در خیال تغییر فوری آن نیستند اگرچه اغلب به قدر کافی طوفان خشمشان را نسبت به بی عدالتی اجتماعی نمایان می سازند . (سازگارند)

23-در نهایت ، انسانهای سالم می توانندبا داشتن صفات خوب و ممتاز، کاستیهای بشری بسیاری داشته باشند ،گاه احمقانه رفتار کنند . (مثل بهلول) با توجه به ویژگی های فوق شما چقدر سالم هستید؟

 

 

/ 4 نظر / 186 بازدید
شهیدی

متن خوبی بود و امروزه افرادی اینچنین در جامعه کم است اما از ما که گذشت اگر بتوانیم بچه هایمان را اینگونه تربیت کنیم خیلی مهم است.

حسن اسدی

یکی از ویژگی های این افراد سالم خود آگاهی است وهمچنین تهدیب نفس . به نظر افراد در محیط و در شرایط جامعه و تحت تربیت قراردارندو وقتی فضای جامعه اینچنین است امکان این که افراد سالم در جامعه زیاد شوند کم است در هر حال ممنون

sisi

جالب بود ممنون[لبخند]

جمیله بدوی

بی نهایت سالمم